מבצע התנדבותי לשיקום אנדרטה, אתר היסטורי ופנינת טבע שנשכחו מלב והוזנחו בסמוך לצומת בית עובד

האנדרטה המנציחה שלושה מבוגרי בית הספר עיינות, ה"סביל" הסמוך ועצי השקמים סובלים מהזנחה רבת שנים

ליטל דרור ו21/12/2008

(צילום: רוני חסיד יחסי ציבור)

רבים שחולפים בצומת בית עובד הסמוך לנס ציונה (כביש 42) אינם מודעים לכך שהם עוברים סמוך מאוד לאתר שהוא שילוב של אנדרטה לזכר שלושה נופלים במערכות ישראל, אתר היסטורי של "סביל" ששימש בעבר להתרעננות של שיירות ושלושה עצי שקמים ותיקים שצמחו לגובה מרשים.

האנדרטה מנציחה את איתן גיורא מתל עדשים, יעקב מינקביץ מבית עובד ויעקב צמח מבית חנן שלמדו בעיינות ונפלו במלחמת ששת הימים. בסמוך לאנדרטה יש שילוט על חשיבותו של אזור עיינות כחלק מקו ההגנה העיקרי על תל אביב במלחמת העצמאות. באתר מבנה עם כיפה שאינו קבר שייח' כפי שאולי ניתן לטעות ולחשוב, אלא אחד מסדרת מבני הסביל שהוקמו על ידי מושל יפו בתחילת המאה ה-19 מוחמד אגא (אבו נבוט)

האתר, שנמצא מעט דרומית לצומת, סובל משנים רבות של הזנחה. לבאר הצמודה הושלכה פסולת והיא מהווה במצבה הנוכחי מפגע תברואתי וסכנה בטיחותית כיוון שהיא אינה מגודרת ואין בקרבתה שילוט אזהרה.

מומחה הגינון ומרפא העצים, עודד יפה, מנהל מעבדת שלפ, נחשף לאתר היחודי בעת פעילות הצלה של עצים בעקבות הרחבת הכביש הסמוך. יפה, שהכיר באופן אישי את הנופלים, החליט לפתוח במבצע לשיקום האתר בעזרת חברי מושבים מהאזור ותלמידים מתנדבים מבית הספר. הוא קיבל את ברכתו של ראש המועצה האזורית גן רווה, שלמה אלימלך והנהלת בית הספר.

ב-2 בינואר בשעות הבוקר יגיעו למתחם המתנדבים ליום עבודה שבו יאספו את האשפה, ינקו את האתר בעבודת ידיים ובעזרת טרקטורים שיביאו חקלאי האזור ויסייעו בשיקום וחיזוק עצי השקמה הותיקים. בסמוך לאנדרטה יוצבו ספסלים כדי שניתן יהיה לשבת ולהתייחד במקום עם הנופלים. פתיחת האתר המשוקם מתוכננת לקראת ט"ו בשבט.

יפה אמר שהדאגה להנצחת הנופלים ולשימור ערכי מורשת וטבע למען הדורות הבאים היא חובה של כל אחד מאיתנו. אסור לנו לשבת מנגד ולראות כיצד הם נהרסים.

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

  1. שיקום עצי שיקמה
    (02/01/2009)
    היות היה יום ההתנדבות הגיעו 23 חברה תלמידים מדריכים ראש המועצה אלימלך שעבד איתנו חברי בית עובד אחד הגיע עם בובקט חברה מפורום גינון אחד מחדרה ואני גם קבלן עבודות עפר שמבצע עבודות בכביש עוקף רחובות ויוסי מאהרונסון תודה לכולם היה נהדר והמקום מוגש עכשיו על מגש רק לשמר ולישמור פנינת טבע תודה עודד יפה

כל הזכויות שמורות ל"דתי לי" | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | נבנה ועוצב ע"י מקומונטים בע"מ | אחסון ע"י HTTP | הפוך לדף הבית | RSS